Strona ks. Macieja Jastrzębskiego

Ta obecność zobowiązuje…

30. stycznia 2013 . przez xmj

relikwie
Kiedyś jeden Parafianin opowiadał mi sen, jaki miał. Zawsze marzył, aby pojechać do Rzymu i spotkać się z Ojcem Świętym. Nie udało się. Przyśniło mu się, że papież Jan Paweł II przyjechał do naszej małej parafii i spotkał się z nim. Powiedział tak: „skoro ty nie mogłeś przyjechać do mnie, to ja przyjechałem do ciebie…”. Nic dodać, nic ując – taki był Karol Wojtyła. Zauważył każdego i przyjechał do każdego, kto tego potrzebował.

Można powiedzieć, że to był przypadek: wczoraj przyniosłem relikwiarz bł. Jana Pawła II na plebanię, aby dokonać pomiarów, bo chcemy zbudować kapliczkę dla niego. Postawiłem go na kominku na centralnym miejscu. W nocy była awaria kominka – przewróciła się metalowa ściana i spadła blacha z góry. Więc zadzwoniłem po pomoc do naszego budowlańca. Przyjechał, naprawił, ukląkł przed relikwiami – gdy je zobaczył i ucałował. Tak  się spełnił sen mojego Parafianina… Jan Paweł II przyjechał do nas!

Biskup Płocki niedawno mówił do nas w Dulsku: „Tak, powtarzam, ta obecność zobowiązuje! Ta obecność przyzywa!”

No właśnie pora na konkrety: do czego nas ta obecność zobowiązuje? Do czego przyzywa? W najbliższą pierwszą niedzielę lutego każdy będzie mógł ucałować relikwie bł. Jana Pawła II, wysłuchać jego nauczania, poprosić Go o wstawiennictwo u Boga – a może o cud?

Tyle mamy bałaganu w naszym życiu, tyle nieuporządkowanych spraw, nastały niemiłosierne czasy, w których rządzi szatan i jego demony: ludzie bowiem odwrócili się od Boga, nie modlą się, wiarę tracą, żyją jakby Boga nie było. Ojciec Święty Benedykt XVI pisał: ” Rok wiary, w tej perspektywie jest zaproszeniem do autentycznego i nowego nawrócenia do Pana, jedynego Zbawiciela świata. W tajemnicy Jego śmierci i zmartwychwstania Bóg objawił pełnię miłości, która zbawia i wzywa ludzi do nawrócenia i przemiany życia poprzez odpuszczenie grzechów”

Cieszę się, że to za sprawą bł. Jana Pawła II w najbliższą niedzielę przyjmą chrzest dwie dziewczynki: 3,5 roczna Natalia i 2,5 roczna Weronika. Modliłem się o te chrzty i walczyłem, bo życie ich rodziców bardzo się skomplikowało. Ale Bóg pisze prosto po liniach krzywych…

Może oddalasz się od wiary, od Boga, ale spróbuj zaufać Mu, On Cię kocha pomimo. Zaufaj i zawołaj: Jezu ratuj i zostań. On przyzywa Cię!

180 lat temu, w dobie zaborów, Zygmunt Krasiński proroczo przestrzegał: „Przyjdą takie czasy, że będzie się popierać zepsucie obyczajów. Ze świętej religii uczyni się straszaka, aby obrzydzić ją wszystkim szlachetnym sercom”. Te czasy – Bracia i Siostry – już są! – mówił do nas Biskup Piotr.

Co zrobimy, żeby nawrócić się do Boga Ojca i nie zmarnować obecności bł. Jana Pawła II wśród nas? Do czego zobowiązuje i przyzywa Ciebie ta obecność?