Strona ks. Macieja Jastrzębskiego

Ludzie spod krzyża

19. lutego 2015 . przez xmj

SONY DSC

Taki temat niesie nam w tym roku Gość Niedzielny i Mały Gość Niedzielny. Każdy z nas kiedyś stanie pod krzyżem – czy tego chce, czy nie. Warto się więc przygotować na to stanięcie z innymi pod krzyżem.

Niedawno, podczas  konwencji wyborczej kandydata na prezydenta Andrzeja Dudy, córka Czesława Niemena – Natalia – zaśpiewała słynną piosenkę ojca „Dziwny jest ten świat”. Znamy jej mocne i prawdziwe przesłanie:
Dziwny jest ten świat,
gdzie jeszcze wciąż
mieści się wiele zła.
I dziwne jest to,
że od tylu lat
człowiekiem gardzi człowiek.

(…) często jest,
że ktoś słowem złym
zabija tak, jak nożem.

(…) Nadszedł już czas,
najwyższy czas,
nienawiść zniszczyć w sobie. 

Oczywiście zaraz pojawiły się komentarze na portalach internetowych, potwierdzające, że świat, w którym żyjemy jest „dziwny”: przepełniony nienawiścią, złem, pogardą. Słowem zabija się jak mieczem. Cytuję: „O nie. Taka wokalistka, taki piękny głos, a mózg zlasowany ideologią religijną. Natalio! Nie idź tą drogą!” A przecież już tyle lat śpiewamy, żeby nienawiść zniszczyć w sobie. Jak trudno przychodzi to niektórym…

Jezus to uczynił już dawno, bo 2000 lat temu. Na KRZYŻU. Staję więc i ja pod NIM. Razem z umęczonymi mieszkańcami Ukrainy, z koptyjskimi chrześcijanami z Egiptu.

 

Pączek w służbie Ewangelizacji

12. lutego 2015 . przez xmj

SONY DSC

Tłusty czwartek obchodzimy bardzo uroczyście. Media nas informują od kilku dni o tym święcie. Przeliczają kalorie. Ile można zjeść, a ile trzeba czasu biegać, aby spalić te kalorie. Obowiązkowo trzeba świętować ten czwartek tłusty. Ale gdy cofniemy się 10 dni do Święta Ofiarowania Pańskiego obchodzonego 02 lutego (Matki Boskiej Gromnicznej), to nie zauważyłem, aby media politycznie poprawne coś wspomniały o tym pięknym święcie. Natomiast do uprzykrzenia 02 lutego mogliśmy usłyszeć, że to jest dzień świstaka: co roku 2 lutego świstak jest wyciągany ze swojej norki. Jeśli po wyjściu na powierzchnię zobaczy swój cień, to oznacza to, że zima potrwa jeszcze sześć tygodni. Jeśli nie, to wiosna jest tuż tuż. Przepowiednia ta sprawdza się w około 50% przypadków – czyli po polsku mówiąc: „na dwoje babka wróżyła”. To znak czasów. P0-ganieje nam kraj!

Postanowiłem więc wykorzystać dzisiejsze „tłuste pączkowanie” do ewangelizacji. Poprosiłem dobre kobiety (kucharki, woźne, matki) ze szkół w parafii i gminie, aby usmażyły pączki dla wszystkich obecnych w szkole. Wiedziałem, że to praca niełatwa – na tyle osób przygotować pączka albo dwa. Zgodziły się. Dzisiaj od wczesnego rana pachniała pączkami praca w szkolnych kuchniach. Obliczyłem, że usmażono ponad 650 pączków w 4 szkołach. Przy „dzieleniu się pączkiem” miałem okazję zapytać i coś powiedzieć młodym chrześcijanom. Zapytałem o dzisiejszy dzień. Wszyscy wiedzieli, że dzisiejszy czwartek jest „tłustym świętem”. Ale w większości nie wiedzieli skąd się wzięło i co zapowiada?

Obchodzącym „tłusty czwartek” życzyłem, aby wystarczyło kalorii na zbliżający się Wielki Post, który jest dla chrześcijan ważnym sprawdzianem: walką duchową. Życzę wygranych bitew i zwycięskiej wojny o wieczność…