Strona ks. Macieja Jastrzębskiego

Lepszy świat

20. stycznia 2012 . przez xmj

W tym roku mija 100 lat od tragedii zatopionego raju na Titanicu. Tydzień temu cały świat zatrzymał się na chwilę nad podobną tragedią luksusowego wycieczkowca Costa Concordia z Włoch. Czy to kolejny znak czasu? Ludzie mają prawo do lepszego świata. Marzą o raju. Marzyć o lepszym świecie – to ludzki przywilej, bo mamy dusze. A świat przecież woła o Zbawienie i o raj. Chociaż tego może nie nazywać po imieniu!

Janusz Korczak mówił: „Zostaw świat lepszy niż go zastałeś…”. To nasze zadanie, które wypływa z tęsknoty za rajem. Mamy przemieniać ten świat, czynić go lepszym, mądrzejszym, szczęśliwszym. Tam, gdzie Pan Bóg nas zasadzi.

Ale jak się nie zdenerwować, gdy widzimy jak niektórzy w Europie żyją ponad stan – często  za pożyczone pieniądze – a my Polaki – biedaki mamy łożyć na nich zadłużenie z narodowych rezerw?! Tragedia wycieczkowca Costa Concordia z Włoch odkryła przed nami prawdziwe oblicze rzekomego kryzysu. Rejs takim statkiem często kosztuje więcej niż roczna emerytura większości polskich emerytów.  Słowem „kryzys” dzisiaj zamyka się serca ludzi, tłumaczy egoizm, brak miłosierdzia, bezrobocie, brak polityki prorodzinnej w państwie. Nie mogę zrozumieć tego, gdy w mojej małej, wiejskiej, biednej parafii zamierzano zamknąć szkołę podstawową. (W Polsce w tym roku nie mój rząd – właściwe NIE-RZĄD – przewiduje  zamknąć ok 800 szkół!!!). Wiem, że jest niż demograficzny (sami sobie to zafundowaliśmy). Ale taka szkoła dla dzieci na wsi to jest dobro podstawowe. Należy się ona dzieciom i rodzicom, którzy  łożą coraz większe podatki na bandyckie Państwo. Dziękuję Władzom Gminy w Radominie: Panu Wójtowi i Radnym, którzy pomimo wielu trudności, uratowali naszą szkołę w Dulsku i mam nadzieję, że utrzymają tę placówkę w przyszłości dla dobra dzieci i w trosce o lepszy świat – nasz mały świat!

Zastanawiam się, jak długo ludzie ten NIE-RZĄD państwowy wytrzymają? Kiedy powiedzą NIE?

Kościół w najbliższą niedzielę przypomni zawsze aktualne słowa Św. Pawła:  „Przemija postać tego świata… Czas jest krótki” (1 Kor 7). Uwierzmy w to, że to my jesteśmy czasem i zostawmy świat lepszym, niż go zastaliśmy.  Bo jest INNY ŚWIAT:

Czy kochacie się jeszcze?

12. stycznia 2012 . przez xmj

Podobno zima przypomni o sobie już niedługo o nas? Nie tęsknimy za nią aż tak bardzo, bo dwie minione dały nam nieźle w kość. Ale może będzie okazja do sanny.

Nowy rok przyszedł zgodnie z rozkładem kalendarza i znów okazało się, że trzeba mieć zdrowie, żeby chorować. Czy spełnią się nasze życzenia na nowy rok? Szczególnie te: zdrowia!

Chodzę po kolędzie, a właściwie to siedzę po kolędzie i to co raz dłużej. Przybywa tematów rozmów, wspomnień, znajomych, poczęstunków. Wchodzę w to codzienne życie ludzi: radości, smutki, upadki, powstania. Dzielą się bólami, niepokojami, cieszą się dziećmi, owocami pracy. Niepokoją się przyszłością.

Małżonkom lubię postawić pytanie o ich miłość wzajemną: „Czy kochacie się jeszcze…?” To „jeszcze” jest ważne! Odpowiadają rożnie: „Jak Bóg da: w złości i dobroci”, „nie widać? – i pokazują swoje dzieci”, „po 40-tce to się wie!”, „nadzwyczaj!”, „my to za stare”, „żenił się po to, żeby kochał”, „jeszcze jak najbardziej”, „dopóki można”, „jak to nie? To dopiero byłby bałagan…”.

Widzę to zmaganie i walkę o dom i rodzinę. Są jeszcze Ci, co kochają „jeszcze!”  Są też dzisiaj zagrożenia dla tego „jeszcze”: pycha, egoizm, wygodnictwo, bogactwo, życie bez zobowiązań, rozstania – bo praca za granicami kraju i się nadarzyła nowa przygoda…

A Pan Bóg przemawia do człowieka w prostych znakach, chociaż bywa, że bolesnych: może wypadek dopuści: zdarzył się taki np. w niedzielę rekolekcyjną przed Bożym Narodzeniem; a ciekawe czy w sprawcy brali udział w rekolekcjach? Albo inny przykład: dwaj młodzieńcy, którzy omijają kościół szerokim łukiem, właśnie pod kościołem pobili się do krwi z okazji Nowego Roku. Czy nie lepiej było iść do świątyni? Tak blisko była!  Dalej – Pan Bóg może nogę podstawi, zabierze kogoś, chorobą dotknie, poplącze i będzie czekał, aż po-kochasz-jeszcze…

Czy kochacie się jeszcze tą trudną miłością z Bogiem?

ps Jak te konie na zdjęciu?