Strona ks. Macieja Jastrzębskiego

Lepszy świat

20. stycznia 2012 . przez xmj

W tym roku mija 100 lat od tragedii zatopionego raju na Titanicu. Tydzień temu cały świat zatrzymał się na chwilę nad podobną tragedią luksusowego wycieczkowca Costa Concordia z Włoch. Czy to kolejny znak czasu? Ludzie mają prawo do lepszego świata. Marzą o raju. Marzyć o lepszym świecie – to ludzki przywilej, bo mamy dusze. A świat przecież woła o Zbawienie i o raj. Chociaż tego może nie nazywać po imieniu!

Janusz Korczak mówił: „Zostaw świat lepszy niż go zastałeś…”. To nasze zadanie, które wypływa z tęsknoty za rajem. Mamy przemieniać ten świat, czynić go lepszym, mądrzejszym, szczęśliwszym. Tam, gdzie Pan Bóg nas zasadzi.

Ale jak się nie zdenerwować, gdy widzimy jak niektórzy w Europie żyją ponad stan – często  za pożyczone pieniądze – a my Polaki – biedaki mamy łożyć na nich zadłużenie z narodowych rezerw?! Tragedia wycieczkowca Costa Concordia z Włoch odkryła przed nami prawdziwe oblicze rzekomego kryzysu. Rejs takim statkiem często kosztuje więcej niż roczna emerytura większości polskich emerytów.  Słowem „kryzys” dzisiaj zamyka się serca ludzi, tłumaczy egoizm, brak miłosierdzia, bezrobocie, brak polityki prorodzinnej w państwie. Nie mogę zrozumieć tego, gdy w mojej małej, wiejskiej, biednej parafii zamierzano zamknąć szkołę podstawową. (W Polsce w tym roku nie mój rząd – właściwe NIE-RZĄD – przewiduje  zamknąć ok 800 szkół!!!). Wiem, że jest niż demograficzny (sami sobie to zafundowaliśmy). Ale taka szkoła dla dzieci na wsi to jest dobro podstawowe. Należy się ona dzieciom i rodzicom, którzy  łożą coraz większe podatki na bandyckie Państwo. Dziękuję Władzom Gminy w Radominie: Panu Wójtowi i Radnym, którzy pomimo wielu trudności, uratowali naszą szkołę w Dulsku i mam nadzieję, że utrzymają tę placówkę w przyszłości dla dobra dzieci i w trosce o lepszy świat – nasz mały świat!

Zastanawiam się, jak długo ludzie ten NIE-RZĄD państwowy wytrzymają? Kiedy powiedzą NIE?

Kościół w najbliższą niedzielę przypomni zawsze aktualne słowa Św. Pawła:  „Przemija postać tego świata… Czas jest krótki” (1 Kor 7). Uwierzmy w to, że to my jesteśmy czasem i zostawmy świat lepszym, niż go zastaliśmy.  Bo jest INNY ŚWIAT:

7 komentarzy do “Lepszy świat”

 1. Komentarz numer 1 przez: antydialektyk

  Cieszy mnie ten wpis księdza. Kapłani powinni mocno słyszalnym głosem upominać się o prawa i wytykać niesprawiedliwości w naszym kraju. Bardzo dobrze, że ksiądz nie podporządkowuje się dominującym niestety obecnie w Polsce i Europie trendom sprowadzania Kościoła i religii do prywatnego hobby i jasno brzmi co wokół nas dzieje się nie tak. Z tak złym i antyklerykalnym rządem nie mieliśmy do czynienia odkąd odchyleniu prawicowo-nacjonalistycznemu udało się przejąć władzę i obalić zbrodniczą dyktaturę „obywateli sowieckich” na czele z Bierutem. Obawiam się tylko o zdrowie i życie kapłanów jawnie, jak ksiądz, przeciwstawiających się rządowi, bo represje z czasem będą się nasilać…

 2. Komentarz numer 2 przez: Maja

  Smutne to, co Ksiądz napisał, ale niestety prawdziwe. Ja przestałam już wierzyć, że zwykły człowiek może coś zmienić.
  Inni, którzy mogliby, albo ich za mało, albo nie mają siły przebicia, nie słuchają, nie odczuwają, nie chcą widzieć ani słyszeć albo są wygodni i chodzi im tylko o pieniądze, czy prestiż, albo po prostu zadanie ich przerasta itp. Trzeba chyba jakiegoś kataklizmu ogólnoświatowego, by wreszcie wszyscy równocześnie zatroszczyli się o siebie nawzajem, pomyśleli o innych, nie tylko o sobie…

 3. Komentarz numer 3 przez: ktoś

  Ja najbardziej nie mogę zrozumieć tych co krytykują ten rząd a sami go wybrali. I pewnie będą głosować na nich znów, bo nie lubią tych co wiarą się kierują. Boją się, że powstanie państwo wyznaniowe.
  PS. Piękny kawałek, mogłabym go słuchać bez końca.

 4. Komentarz numer 4 przez: KK

  Lepszy świat jest u nas wtedy, gdy komuś stanie się krzywda, nieszczęście przyjdzie, choroba, to wtedy sąsiady cieszą się! Szacunek dla Wójta!

 5. Komentarz numer 5 przez: antydialektyk

  Nie jestem zwolennikiem pana Kaczyńskiego, bo sądzę, że podobnie jak swoja konkurencja partyjna wykorzystuje Kościół instrumentalnie, ale uważam, że ten krótki komiks znakomicie ilustruje postawę naszego społeczeństwa:
  http://i41.tinypic.com/bgqznq.jpg .

 6. Komentarz numer 6 przez: Ela/elijanek

  piosenka…. miód, malina, przed oczami stanęły mi moje lata 20-ste:-)) moja młodość, moje rodzinne strony, inne problemy, INNY ŚWIAT… Dzięki ks. MACIEJU!

 7. Komentarz numer 7 przez: Patrycja

  Coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że nie trzeba zmieniać świata.
  Trzeba zmieniać siebie. Stawać się lepszym, piękniejszym,
  A świat sam się wtedy zmieni.

Napisz komentarz

Nick

Mail (wymagany)(nie będzie publikowany)

Strona www