Strona ks. Macieja Jastrzębskiego

Ojczyzna, kiedy myślę…(2)

10. września 2018 . przez xmj

Trzy lata po śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego (jak wiemy postać w polskiej historii wybitna i zarazem kontrowersyjna) mieszkańcy Strzyg postanowili postawić pomnik poświęcony jego pamięci. Okazja była dobra, bo na okoliczność 20 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Na ówczesnym pomniku wypisano: „Obrońcy Ojczyzny, Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu społeczeństwo parafii Strzygi.” Pradziadkowie i dziadkowie obecnych mieszkańców parafii, jak widać, byli patriotami i potrafili zjednoczyć swoje myśl i działania. Widać to na tym zdjęciu archiwalnym:

 Może ktoś rozpozna swoich bliskich? Był rok 1938 i nikt pewnie wtedy nie sądził, że za rok przyjadą do Strzyg Niemcy, zamkną kościół, aresztują ks. Stanisława Przybyłowskiego, pochodzącego z Sumina, zamordują go 2 listopada 1939 roku w Michałkach. I także pomnik Marszałka nie spodobał się Niemcom: Gdy 8 września 1939 roku, po południu wpadł do wsi oddział niemieckich żołnierzy, ich dowódca od razu zwrócił uwagę na pomnik marszałka. Zawołał sołtysa aby ten przy pomocy okolicznych chłopów „do rana zrobił z tym porządek” – czytamy w jednym z artykułów Piotra Grążawskiego: Artykuły o pomniku: „Gdzie jest Marszałek?”,  „Jednak stał w Strzygach pomnik Piłsudskiego”.

Podczas wizyty duszpasterskiej u lokalnego przedsiębiorcy i patrioty Pana Daniela Zdziarskiego zauważyłem popiersie Marszałka Piłsudskiego, na ścianach obrazy z nim i wiele patriotycznych emblematów. Po rozmowie i wysłuchaniu historii sprzed wojny, rzuciłem hasło, że może warto na 100 -lecie odzyskania niepodległości przez Polskę, przywrócić pamięć o Józefie Piłsudskim? Pomysł przerodził się w działanie. Najpierw trzeba było: znaleźć odpowiednie miejsce, zrobić projekt, uzyskać zgodę Biskupa Płockiego na budowę pomnika, potem uzgodnić z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Toruniu i ze Starostwem Powiatowym w Brodnicy. Zgody i uzgodnienia otrzymaliśmy. Parafia dała działkę (poza terenem kościelnym), koszty budowy pomnika pokrył Pan Daniel Zdziarski. Dobrzy ludzie z parafii i spoza niej pomagali przy pracach budowlanych i przy otoczeniu pomnika. To wszystko  pro publico bono! Oczywiście zapewne znajdą się wiecznie niezadowoleni i niespełnieni – tym polecam przeczytać wpis.

Uroczyste odsłonięcie pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędzie się w niedzielę 23 września. Rozpoczniemy od poloneza w wykonaniu dzieci z naszej p0arafii o g. 11.30. O g. 12.00 Ksiądz Biskup Mirosław Milewski odprawi Mszę św. w intencji Ojczyzny – dziękując Bogu za dar wolności oraz o zbawienie śp. Józefa Piłsudskiego. Odsłonięcie pomnika nastąpi po Mszy św. ZAPRASZAM WSZYSTKICH, KTÓRZY KOCHAJĄ POLSKĘ I POTRAFIĄ BYĆ RAZEM DLA JEJ DOBRA.

Ojczyzna, kiedy myślę, wówczas wyrażam siebie i zakorzeniam… pisał młody Karol Wojtyła. Dla mnie Ojczyzna to miejsce i czas mego życia, to ludzie, których wspominam, a którzy uczyli mnie mówić i myśleć, kochać i modlić się, zadziwiać się i cierpieć. Dzisiaj Ojczyzna moja to zakorzenienie w TYCH, co walczyli o moją niepodległość: wspominam opowieści Babci o Cudzie nad Wisłą, dziękuję Obrońcom granic zachodnich i wschodnich z roku 1939, smucę się ofiarą Polaków z Katynia i spod Monte Cassino, podziwiam szalonych i opuszczonych Warszawskich Powstańców, modlę się za ofiary komunizmu i za oprawców – tych co podpisali pakt z diabłem! I współczuję tym, którzy nie potrafią wyrazić dzisiaj miłości do Ojczyzny…

O czym myślisz, gdy mówisz dzisiaj OJCZYZNA…?

Jeden komentarz do “Ojczyzna, kiedy myślę…(2)”

  1. Komentarz numer 1 przez: Małgosia

    Dziś gdy myślę o ojczyźnie to widzę kraj swoich lat dziecięcych. Zapach bzu i jaśminu, złoto pól przed żniwami, skraj lasu w kolorach jesieni. Widzę dostojnego śnieżnego bałwana gdy wyglądamy z rodzeństwem przez okno. Ojczyzna to wspomnienie majowych modlitw przy wiejskiej figurze i dzień cudownego odpustu w parafii moich dziadków. Wspaniałego Święta, które celebrowane jest odkąd sięgam pamięcią. Ojczyzna to ogromna miłość rodziców, rodzeństwa dziadków. Ojczyzna dla mnie dziś to zwiedzone miejsca w Polsce od morza do Tatr, o które tak bardzo dbali nasi nauczyciele.Żywe lekcje historii. To opowieści babci o czasach wojny.
    Ojczyzna dziś to spokojny sen moich dzieci ich roześmiane i radosne buzie. Ojczyzna to moja rodzina zakorzeniona w mazowieckiej ziemi. Piękno stolicy Polski z nowoczesnymi wieżowcami. Ojczyzna to moja praca zawodowa, w której się spełniam i która lubię. Ojczyzna to ciężka praca w pocie czoła mojego męża.Ojczyzna to niedzielna Eucharystia, nasz Kościół Parafialny, żywy Kościół.Ojczyzna to nauka moich dzieci i mądre jej wykorzystanie. Ojczyzna to wychowanie i edukacja moich dzieci i wszystkich dzieci i młodzieży. Ojczyzna to rozwój wiary i wiedzy. Ojczyzna to szacunek dla ludzi. Ojczyzna to spokój i szczęście nie tylko moje, mojej rodziny, moich przyjaciół ale wszystkich ludzi na całej ziemi.

Napisz komentarz

Nick

Mail (wymagany)(nie będzie publikowany)

Strona www