Strona ks. Macieja Jastrzębskiego

Pięknie mieszkać (2)

20. października 2015 . przez xmj

SONY DSC

I jeszcze jedna myśl, która zrodziła się na Kalatówkach. Góry mają moc przemieniać ludzi. Wychodząc od sióstr Albertynek można zatrzymać się na chwilkę przed  gablotą. Tam przeczytamy piękny tekst o górach i człowieku gór:

„Góry oczyszczają i wymagają oczyszczenia. Góry oczyszczają z egoizmu i samolubstwa, z zarozumialstwa i pychy. Góry stanowią wspaniały teren zdobywania wierności w szukaniu. Góry uczą szukania, uczą cierpliwości. Oczyszczają z egoizmu, gdy trzeba się dzielić kawałkiem chleba, czy kostką cukru, lub gdy trzeba rezygnować z własnych planów, by ratować drugiego często nieznanego człowieka. Człowiekiem gór nie jest ten, który umie i lubi chodzić po górach, ale ten, który górami potrafi żyć w dolinach. Gdy człowiek czuje się jak karzeł wobec ogromu gór i gdy poznając samego siebie, swoje wnętrze, swoje możliwości, swoją niewystarczalność, zdobywa krok za krokiem jedną z najcenniejszych cech ludzkich – pokorę, która zdobyta w górach, potem owocuje w dolinach. Właśnie wtedy kiedy na pytanie: po co chodzisz po górach? Jesteś zakłopotany i nie wiesz, co masz odpowiedzieć, o właśnie wtedy dajesz dowód, że szukasz NIEZNANEGO.”

Zapraszam na panoramiczną wędrówkę po górach tutaj.

2 komentarze do “Pięknie mieszkać (2)”

  1. Komentarz numer 1 przez: Kurka

    Panoramiczna wędrówka po górach – super! Wspominam czasy licealne, odległe już… . Tyle, że klimaty zimowe.
    Dziś – w nowym kinie, po remoncie – obejrzałam film „Everest”. W 3D. Jestem w podwójnym szoku. Kino nie do poznania. Księże Macieju, może Pan Bóg poprowadzi starymi ścieżkami i będzie okazja wejść do nowego budynku MCK. Wszystko nie do poznania.
    Drugi szok to film. Dech zapierają widoki. A bohaterowie filmu? Zadaję sobie pytanie – czy warto poświęcać tak wiele? Rodzinę, ukochaną osobę, dzieci, również te bardzo oczekiwane, które mają przyjść na świat, a w końcu życie? Dla tej jednej chwili znalezienia się na szczycie? Gdzie pokora??? Polecam film.

  2. Komentarz numer 2 przez: a

    ach, te góry – pociągają!

Napisz komentarz

Nick

Mail (wymagany)(nie będzie publikowany)

Strona www