Strona ks. Macieja Jastrzębskiego

Urodziny bez Jubilata są do bani…

23. grudnia 2014 . przez xmj

SONY DSC

Nie lubię, gdy ktoś mi życzy Wesołych Świąt! To taki osłuchany slogan, nic, albo niewiele w rzeczywistości znaczący. Kojarzy mi się z wesołkowatością. Jej synonimy  to: bezceremonialność, bezwstydność, dosadność, figlarność, filuteria, filuterność, frywolność, humor, humorystyczność, komiczność, kpiarstwo, niedelikatność, poufałość, prostactwo, psotliwość, rubaszność, sprośność, swoboda, śmieszność, wesołość, żartobliwość.

Lubię życzyć dobroci. Jej synonimy to: zacność, szlachetność, dobroduszność, łagodność, subtelność, delikatność, życzliwość, serdeczność, kordialność, ciepło, łaska, przyjaźń, braterstwo, sympatia, wzajemność, wspaniałomyślność, ideowość, altruizm, hojność, szczodrość.

Życzę też zdrowia. Jego synonimy to: prężność, gibkość, sprężystość, żywotność, dynamiczność, żywiołowość, witalność, wigor, ikra, energia, moc, siła, czad, werwa, zapał, duch, morale.

Szczęście też się przyda. Jego synonimy to: pomyślność, przychylność, dobrodziejstwo, łaska, błogość, zadowolenie, satysfakcja, ukontentowanie, dosyt, rozkosz, spełnienie, zaspokojenie, wesołość, promienność, uciecha, frajda, uśmiech, śmiech miłość – lubość, żarliwość, pasja, zapał, poryw.

Nie lubię tzw. „Opłatków resortowych i zakładowych” już w adwencie przeżywanych. Ludzie niewierzący, często plujący na Kościół i walczący z Nim, dzielą się opłatkiem, składają bożonarodzeniowe życzenia, a Boga nie uznają w swoim życiu. I bywa często tak, że po takich „opłatkach” do domów nie mogą trafić… Jakoś nie mogę zrozumieć Świętowania Bożego Narodzenia bez samego zainteresowanego – Boga! To nie jest logiczne, iż ateiści, którzy twierdzą, że nie ma Boga, otwarcie walczą z Nim. Dzielenie się opłatkiem, to bardzo intymna rzeczywistość. Tak jak w Nazarecie i w Betlejem. W ciszy, pokorze i bliskości przeżywana.

Życzę nam wszystkim w tym roku tego, co wyraża szopka w moim kościele. Symbole mówią same za siebie: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię.” Idź do spowiedzi. Przyjmij Jezusa w Komunii. Uwierz Ewangelii. Ona się sprawdza w życiu.

ps. Na Święta zaproś Jezusa. Urodziny bez Jubilata są do bani… Błogosławionych Świąt życzę! A także dobroci, zdrowia i szczęścia…

 

2 komentarze do “Urodziny bez Jubilata są do bani…”

 1. Komentarz numer 1 przez: ~...~

  Również nie lubię tego „kabaretu” zaliczania adwentowych wigilii gdziekolwiek, z kimkolwiek, po cokolwiek, bo z każdym trzeba się wycałować, wyściskać, pokazać bo wypada, bo może kiedyś będę w potrzebie więc nie zawadzi pojawić się tu i ówdzie… i tylko droga do istoty Świąt jakoś się oddala w tym wirze „zaliczania”.
  Irytują mnie opowieści z tych towarzyskich spotkań, zwłaszcza od osób, które jawnie afiszują się z niewiarą, krytyką Kościoła (bo komuś jakiś tam ksiądz kiedyś zawinił, wszak każdy argument jest dobry, żeby pokazać że przecież to nie moja wina, że się oddalam), czy jak wreszcie pogodzić obecność na tych „wigiliach” z nieobecnością w kościele, choćby podczas kilku najważniejszych świąt w roku.
  Czy znowu Bóg przyjdzie na świat w nędzy, ubóstwie i chłodzie…?
  Życzę, aby Chrystus narodził się w każdym ludzkim sercu, bo tam jest najlepsze mieszkanie dla Niego!

 2. Komentarz numer 2 przez: anka

  synonimy słowa wesoły to:wesolutki, wesół, rozweselony, poweselały, radosny (jak ptaszek/skowronek/szczygieł/szczypiorek na wiosnę), rozradowany, uradowany, pogodny, promienny, rozpromieniony, rozanielony, uśmiechnięty, roześmiany, rozbawiony, rozochocony, uszczęśliwiony, szczęśliwy, poet.słoneczny, w różowym humorze, cały w skowronkach, cały happy. Wszystkim słowo wesoły kojarzy się z wesołkowatością, dla mnie wesoły to własnie radosny, uśmiechnięty, uszczęśliwiony….uszczęśliwiony właśnie tym że po raz kolejny mogłam przeżyć pamiątkę Bożego Narodzenia. Wesołych )nie wesołkowatych) po Świętach

Napisz komentarz

Nick

Mail (wymagany)(nie będzie publikowany)

Strona www