Strona ks. Macieja Jastrzębskiego

Adwentowa i rewolucyjna Radość Ewangelii

10. grudnia 2013 . przez xmj

 

SONY DSCPowyższy obraz przedstawia św. Mikołaja z kościoła w Dulsku. Chociaż w dokumentacji konserwatorskiej obraz ten nazywany był: św. Wojciech, potem św. Stanisław. Był tak zniszczony, że można było się pomylić co do przedstawienia postaci. Ale dokumenty wizytacyjne z XIX potwierdzają, że to św.  Mikołaj oraz Pani Konserwator poznała Świętego po jego atrybutach: trzy złote kule na księdze.

Wrócili do naszej świątyni  święci odnowieni: kiedyś Stanisław Kostka i Teresa, Florian i Matka Boska w feretronach. Tekla z ołtarza bocznego rok temu. W tym roku: w rzeźbach Karol Boromeusz i Jan Nepomucen oraz dwa rokokowe anioły. W obrazach Mikołaj i Jan Nepomucen. Święci „przeżyli” swoiste rekolekcje. I po nich wyglądają zupełnie inaczej: są ładniejsi, pachną świeżością, uzdrowieni od robaków dręczycieli, zakonserwowani, przejrzyści, jaśniejsi, bardziej rozpoznawalni.

Zapraszam zatem mieszkańców parafii p.w. Wniebowzięcia NMP w Dulsku i Gości do restauracji i konserwacji swoich relacji z Bogiem i świętymi: do adwentowych rekolekcji. Święci z naszej parafii już to przeżyli. Franciszek uczynił to w adhortacji apostolskiej EWANGELII GAUDIUM:” Zapraszam każdego chrześcijanina, niezależnie od miejsca i sytuacji, w jakiej się znajduje, by odnowił dzisiaj swoje osobiste spotkanie z Jezusem Chrystusem, albo przynajmniej podjął decyzję gotowości spotkania się z Nim, szukania Go nieustannie każdego dnia. Nie ma racji, dla której ktoś mógłby uważać, że to zaproszenie nie jest skierowane do niego, ponieważ «nikt nie jest wyłączony z radości, jaką nam przynosi Pan» .

Zachęcam do lektury tego „rewolucyjnej” i rewelacyjnej adhortacji Franciszka: EWANGELII GAUDIUM.

 

 

 

 

3 komentarze do “Adwentowa i rewolucyjna Radość Ewangelii”

 1. Komentarz numer 1 przez: Patrycja

  No proszę, a ja właśnie czytam Evangelii Gaudium.
  I jestem zaskoczona – bo chyba jeszcze nigdy nie czytałam tak prosto i jasno napisanego dokumentu papieskiego. 🙂
  Nie można jednak powiedzieć, że to łatwy tekst – właśnie dlatego, że w pewnym sensie jest – jak to Ksiądz ładnie ujął – rewolucyjny.
  Pozdrawiam!

 2. Komentarz numer 2 przez: xmj

  Zawsze byłaś na czasie i zawsze pozostaniesz ambitną Uczennicą; życzę ci Patrycjo WIELE RADOŚCI, wypływającej ze spotkania Jezusa.

 3. Komentarz numer 3 przez: Patrycja

  Miło mi, mam nadzieję, że z tą ambicją to rzeczywiście tak właśnie będzie. 🙂
  Dziękuję!

Napisz komentarz

Nick

Mail (wymagany)(nie będzie publikowany)

Strona www