Strona ks. Macieja Jastrzębskiego

RKM

30. września 2018 . przez xmj

RKM to skrót od słów: Ręczny Karabin Maszynowy.

Podczas uroczystości odsłonięcia pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w dniu 23 września w Strzygach przemawiali przedstawiciele różnych instytucji. O głos poprosił także płk. Jacek Młynarski Komendant Główny Gwardii Narodowej. Pogratulował uroczystości i pod koniec przemówienia wyjął z kieszeni różaniec. Powiedział, że „to najlepszy RKM – Ręczny Karabin Maszynowy. Gdy jechaliśmy z Warszawy do was – mówił Komendant – padał deszcz. Wyjęliśmy więc z kieszeni nasze RKM- y i strzelaliśmy modlitwą różańcową przez Maryję do Jezusa Chrystusa. Deszcz przestał padać”. Warto więc używać tej amunicji różańcowej, trzymać różaniec przy sobie i odmawiać go (podobno wtedy diabeł drży i ucieka!). Zbrójmy się, bo trwa wojna – nie trzeba chyba więcej wyjaśniać…

Rok temu po spływie kajakowym dzieci z rodzicami podchodzę do ratownika, który płynął z nami, aby podziękować za opiekę. Mówię, że grupa była ubezpieczona. A on wyjmuje różaniec z kieszeni, pokazuje go i mówi, że to jest najlepsze ubezpieczenie i koło ratunkowe.

Dziękuję tym PANOM (sic!) za piękne świadectwo wiary dla nas. Takie drobne gesty i słowa budują, i zakrywają wiele ujadających i zabijających słów zewsząd płynących. Jest zatem nadzieja na zwycięstwo DOBRA, PIĘKNA, MIŁOŚCI, WIARY! Pomimo wszystko!

Papież Franciszek prosi nas, abyśmy szczególnie w październiku modlili się na różańcu za Kościół. Dlatego zapraszam do pospolitego ruszenia, chwytania RKM-ów, ubezpieczania i rzucania kół ratunkowych przez różaniec. 

Ojczyzna, kiedy myślę…(2)

10. września 2018 . przez xmj

Trzy lata po śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego (jak wiemy postać w polskiej historii wybitna i zarazem kontrowersyjna) mieszkańcy Strzyg postanowili postawić pomnik poświęcony jego pamięci. Okazja była dobra, bo na okoliczność 20 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Na ówczesnym pomniku wypisano: „Obrońcy Ojczyzny, Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu społeczeństwo parafii Strzygi.” Pradziadkowie i dziadkowie obecnych mieszkańców parafii, jak widać, byli patriotami i potrafili zjednoczyć swoje myśl i działania. Widać to na tym zdjęciu archiwalnym:

 Może ktoś rozpozna swoich bliskich? Był rok 1938 i nikt pewnie wtedy nie sądził, że za rok przyjadą do Strzyg Niemcy, zamkną kościół, aresztują ks. Stanisława Przybyłowskiego, pochodzącego z Sumina, zamordują go 2 listopada 1939 roku w Michałkach. I także pomnik Marszałka nie spodobał się Niemcom: Gdy 8 września 1939 roku, po południu wpadł do wsi oddział niemieckich żołnierzy, ich dowódca od razu zwrócił uwagę na pomnik marszałka. Zawołał sołtysa aby ten przy pomocy okolicznych chłopów „do rana zrobił z tym porządek” – czytamy w jednym z artykułów Piotra Grążawskiego: Artykuły o pomniku: „Gdzie jest Marszałek?”,  „Jednak stał w Strzygach pomnik Piłsudskiego”.

Podczas wizyty duszpasterskiej u lokalnego przedsiębiorcy i patrioty Pana Daniela Zdziarskiego zauważyłem popiersie Marszałka Piłsudskiego, na ścianach obrazy z nim i wiele patriotycznych emblematów. Po rozmowie i wysłuchaniu historii sprzed wojny, rzuciłem hasło, że może warto na 100 -lecie odzyskania niepodległości przez Polskę, przywrócić pamięć o Józefie Piłsudskim? Pomysł przerodził się w działanie. Najpierw trzeba było: znaleźć odpowiednie miejsce, zrobić projekt, uzyskać zgodę Biskupa Płockiego na budowę pomnika, potem uzgodnić z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Toruniu i ze Starostwem Powiatowym w Brodnicy. Zgody i uzgodnienia otrzymaliśmy. Parafia dała działkę (poza terenem kościelnym), koszty budowy pomnika pokrył Pan Daniel Zdziarski. Dobrzy ludzie z parafii i spoza niej pomagali przy pracach budowlanych i przy otoczeniu pomnika. To wszystko  pro publico bono! Oczywiście zapewne znajdą się wiecznie niezadowoleni i niespełnieni – tym polecam przeczytać wpis.

Uroczyste odsłonięcie pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędzie się w niedzielę 23 września. Rozpoczniemy od poloneza w wykonaniu dzieci z naszej p0arafii o g. 11.30. O g. 12.00 Ksiądz Biskup Mirosław Milewski odprawi Mszę św. w intencji Ojczyzny – dziękując Bogu za dar wolności oraz o zbawienie śp. Józefa Piłsudskiego. Odsłonięcie pomnika nastąpi po Mszy św. ZAPRASZAM WSZYSTKICH, KTÓRZY KOCHAJĄ POLSKĘ I POTRAFIĄ BYĆ RAZEM DLA JEJ DOBRA.

Ojczyzna, kiedy myślę, wówczas wyrażam siebie i zakorzeniam… pisał młody Karol Wojtyła. Dla mnie Ojczyzna to miejsce i czas mego życia, to ludzie, których wspominam, a którzy uczyli mnie mówić i myśleć, kochać i modlić się, zadziwiać się i cierpieć. Dzisiaj Ojczyzna moja to zakorzenienie w TYCH, co walczyli o moją niepodległość: wspominam opowieści Babci o Cudzie nad Wisłą, dziękuję Obrońcom granic zachodnich i wschodnich z roku 1939, smucę się ofiarą Polaków z Katynia i spod Monte Cassino, podziwiam szalonych i opuszczonych Warszawskich Powstańców, modlę się za ofiary komunizmu i za oprawców – tych co podpisali pakt z diabłem! I współczuję tym, którzy nie potrafią wyrazić dzisiaj miłości do Ojczyzny…

O czym myślisz, gdy mówisz dzisiaj OJCZYZNA…?